A romantikusabb alkatok még bíznak a szerelem erejében, mikor a szeretett személy a szívünkben és a lelkünkben él. Persze előfordul ez az állapot, de általában nem olyan tartós.
Vágyni valakire, szeretni valakit sokkal inkább a kémián és a biológián múlik.
A vizuális ingerek a nőknél nem olyan kirobbanó erejűek mint a férfiaknál. A nők számára biológiailag nincs értelme annak, ha az első szembejövő férfi kellemes külsejével levenné a lábáról. A gyermek kihordása és felnevelése (mint elsődleges biológiai program) saját maguktól és társuktól is komoly ráfordítást igényel, amit érdemes jól megfontolni.
Mint már tudjuk az illatoknak nagy hatásuk van a választásra, rögtön képes dönteni a szimpátiáról, de a szerelem az az érzés, ami igazán párválasztásra és gyermekvállalásra ösztönöz bennünket. De mi is történik ilyenkor?
A kutatók szerint, azok szagát találjuk vonzóbbnak, akiknek az immunrendszere eltérő a miénktől. Ez elősegíti azt, hogy leendő gyermekeink a legjobb védelmet örököljék a betegségekkel szemben.
A csók valószínűleg a szagolgatásból fejlődött ki. A csimpánzok, gorillák is csókolgatják egymást, és a föld egész területén teszik ezt az emberek is. Csókolózás során amfetamin, fenil-etil-amin, (ópiumszármazékok) valamint endorfinok és oxitocin szabadul fel szervezetünkből. Ezek közül a vegyületek közül a fenil-etil-amin a felelős az egymásra találását kísérő külső jelekért: pirulás, tenyérizzadás, szaporább szívdobogás, kellemes eufória. Az endorfint szokás a „ragaszkodás szubsztanciájának” is nevezni, mert a kapcsolat stabilitását, biztonságérzést és nyugalmat eredményez megnövekedett mennyisége. Az oxitocin már érintés hatására elkezd termelődni, így minél többet érintjük egymást, annál több érintésre vágyunk. Ebből az anyagból születnek a szerelmi álmok; kedvet ébreszt a testi közelséghez, gyengédséghez.
Az agyban felszabaduló dopamin, norepimefrin szerotonin és efea hatására könnyelműbbé, szétszórtabbá, ügyetlenebbé válunk. Vannak ún. efea-függő emberek. Ők gyors egymásutánban váltogatják partnereiket, ugyanis a lángoló szerelem állapotát kívánják fenntartani.
Érdekes összefüggése van a szerelem vegykonyhájának a drogok fogyasztásával. A drogfogyasztók az örömet művi úton kívánják elérni. A kokain, az amfetamin, a speed és származékaik az agyi dopamin felszabadulását idézik elő. Az ópium, a morfin, a heroin és társaik pedig az agyi endorfin-rendszeren keresztül „boldogítanak”. Azonban egyre kisebb a hatás, egyre rövidebb ideig tart a bódulat, ezért egyre nagyobb dózis kell e káros pótszerekből.
Sajnos azonban biológiailag a szervezet nem képes nagyon sokáig ilyen izgatott, feszült állapotban maradni, így egy szerelem sem tarthat igazán örökké. (Hasonlóan a drogokhoz. A szervezet által termelt anyagok is viszonylag gyorsan elveszítik mámorító hatásukat. Az amerikai kutatók szerint a szerelem általában másfél-két évig tart.) Ez nem jelenti azt, hogy nem szeret(het)jük egymást, csak a lángoló szerelem alábbhagy. A tűz attól még parázslik és melegít. “Sokféle szerelem van. Vannak rövidke fellángolások és vannak hosszabb, szeretetbe átlényegülő szerelmek. Hogy közben hormonokat termelünk? Istenem, hát emberek vagyunk!”
Forrás: life.hu, kfki.hu