MentaTrend Az első női zöldportál

  • Púder
  • Kosár
  • Menta - Psziché
  • Anyu
  • Jól vagyok
  • Házikó

Képernyőfüggőség

Szerző: / Dátum: július 11, 2018

Mai világunkban szinte természetes, hogy mindenki kezében ott vannak az okoseszközök. Telefonálunk, dolgozunk, üzeneteket írunk, követjük a híreket, zenét hallgatunk, vásárolunk vele, de ha túl sok időt töltünk a bámulásával rengeteg káros hatása is lehet, főleg a kisgyerekeknél.

A 2 és 5 év közöttieknek naponta maximum 1 óra tévézés, tabletezés javasolt, a 18 hónaposnál fiatalabbaknak pedig egyáltalán nem lenne szabad a tévét néznie vagy tabletet, okostelefont használnia.

Kutatások igazolják, hogy a túlzott képernyő nézés hozzájárulhat az alvászavarok kialakulásához, nehézségeket okozhat a kommunikációban, hátráltathatja a szociális képességek fejlődését.  Ha egy gyerek túl sok időt tölt a tablet vagy okostelefon előtt, az szabályos függőséget (Screen Dependency Disorder – SDD) okozhat.

A napi több órányi képernyőhasználat az agy szerkezetét is megváltoztatja, ez pedig a kicsik neurológiai fejlődését is hátráltathatja, és negatívan befolyásolhatja például azokat az agyterületeket, melyek a motivációt vagy az impulzuskontrollt irányítják.

A képernyőfüggőség megelőzésében kulcsfontosságú szerepe lehet a mozgásnak, sportolásnak, például azért, mert a mozgás hatására olyan biokémiai változások következnek be az agyunkban, melyek a kütyük használatával együtt járó örömérzethez hasonlóak. A mozgás és a játék (különösen a szabadban) hozzájárul az agy fejlődéséhez, segít megelőzni az elhízást és más, az ülő életmóddal összefüggő betegségeket, emellett pedig a pihentető alváshoz is elengedhetetlen.

Akkor tudhatjuk, hogy már baj van ha a gyerekeket már semmi más nem érdekli a kütyükön kívül, nem vesz részt a család életében, nem teljesíti a hétköznapi feladatait, esetleg füllent az eszközök használatáról, vagy akkor is folytatja a tevékenységeket, ha tisztában van azzal, hogy ezért esetleg büntetést is kaphat.

A megelőzés, mint mindig, most is sokkal jobb lenne: szabjunk határokat az okoseszközök használatához (magunk és gyerekeink számára is), és ezeket következetesen tartsuk is be.
Ne használjuk ezeket az eszközöket megnyugtatásra, vagy a negatív érzelmek “elfedésére”, inkább segítsünk a gyermekünknek feldolgozni az őt ért hatásokat, beszélgetéssel, közös játékkal. Mi pedig inkább barátaink, szeretteink társaságát keressük a képernyő előtt való punnyadás helyett.

 

screen-dependency-disorder

 

new-smartphone-png1

 

forrás: babaszoba.hu


Még ezt is


Mi ŐKET olvassuk

Zöld cucc

Ha többet akarsz tudni a napenergiáról, elektromos járművekről és szükséged van ezzel kapcsolatos energiatakarékossági tippekre, akkor itt mindent megtalálsz.

Ökojátszóház

Játszóház annyit jelent, mint Varázslás gyerekekkel. Kreatív ötletek az otthoni szemeteink újrahasznosítására, gyermekeink kézügyességének és gondolkodásának fejlesztésére. A legjobb időtöltés!

VegaMami

Ha felteszed magadnak azt a kérdést, hogy mit főzzél, ráadásul vega vagy és anyuka, akkor itt a helyed. Változatos és ízletes ételeket fogsz találni, amikkel a családodat és a barátaidat is elbűvölheted. Érdemes mindenkinek beleolvasni, akinek fontos az egészség és szeret finomakat enni.

Zöld8

A Zöld8 pozitív hangvételű, környezettudatossággal foglalkozó online magazin. Előremutató technikai megoldások, jó példák és hasznos ötletek megismertetése mellett szórakoztat is.

Városi Farm

Ebben a blogban arról olvashatsz, hogy mi mindenre lehet használni egy családi ház udvarát, ha nem csak füvet szeretnél nyírni és megnézni mennyit nőttek a kerítés mellett sorba ültetett tuják.

Ecolounge

Ecolounge: Minden, ami "Öko", nem csak hölgyeknek! A nagyvilág érdekességeitől az öko-művészeten és a zöld technikai megoldásokon át egészen a környezet védelméig, sokszínű, érdekes és izgalmas tartalommal várják olvasóikat.

  • impresszum /
  • médiaajánlat /
  • szerzői jogok /
  • adatvédelem

© 2013 mentatrend.hu Minden jog fenntartva!