Mai világunkban szinte természetes, hogy mindenki kezében ott vannak az okoseszközök. Telefonálunk, dolgozunk, üzeneteket írunk, követjük a híreket, zenét hallgatunk, vásárolunk vele, de ha túl sok időt töltünk a bámulásával rengeteg káros hatása is lehet, főleg a kisgyerekeknél.
A 2 és 5 év közöttieknek naponta maximum 1 óra tévézés, tabletezés javasolt, a 18 hónaposnál fiatalabbaknak pedig egyáltalán nem lenne szabad a tévét néznie vagy tabletet, okostelefont használnia.
Kutatások igazolják, hogy a túlzott képernyő nézés hozzájárulhat az alvászavarok kialakulásához, nehézségeket okozhat a kommunikációban, hátráltathatja a szociális képességek fejlődését. Ha egy gyerek túl sok időt tölt a tablet vagy okostelefon előtt, az szabályos függőséget (Screen Dependency Disorder – SDD) okozhat.
A napi több órányi képernyőhasználat az agy szerkezetét is megváltoztatja, ez pedig a kicsik neurológiai fejlődését is hátráltathatja, és negatívan befolyásolhatja például azokat az agyterületeket, melyek a motivációt vagy az impulzuskontrollt irányítják.
A képernyőfüggőség megelőzésében kulcsfontosságú szerepe lehet a mozgásnak, sportolásnak, például azért, mert a mozgás hatására olyan biokémiai változások következnek be az agyunkban, melyek a kütyük használatával együtt járó örömérzethez hasonlóak. A mozgás és a játék (különösen a szabadban) hozzájárul az agy fejlődéséhez, segít megelőzni az elhízást és más, az ülő életmóddal összefüggő betegségeket, emellett pedig a pihentető alváshoz is elengedhetetlen.
Akkor tudhatjuk, hogy már baj van ha a gyerekeket már semmi más nem érdekli a kütyükön kívül, nem vesz részt a család életében, nem teljesíti a hétköznapi feladatait, esetleg füllent az eszközök használatáról, vagy akkor is folytatja a tevékenységeket, ha tisztában van azzal, hogy ezért esetleg büntetést is kaphat.
A megelőzés, mint mindig, most is sokkal jobb lenne: szabjunk határokat az okoseszközök használatához (magunk és gyerekeink számára is), és ezeket következetesen tartsuk is be.
Ne használjuk ezeket az eszközöket megnyugtatásra, vagy a negatív érzelmek “elfedésére”, inkább segítsünk a gyermekünknek feldolgozni az őt ért hatásokat, beszélgetéssel, közös játékkal. Mi pedig inkább barátaink, szeretteink társaságát keressük a képernyő előtt való punnyadás helyett.
forrás: babaszoba.hu