Szerző: / Dátum: szeptember 12, 2018
A köröm keratinból, egyfajta elszarusodott fehérjéből áll, hetente 1 mm-t nő. Helyes körömápolással a külső sérülések többnyire megakadályozhatók, a köröm megbetegedései és elváltozásai ugyanakkor gyakran szervi okokra vezethetők vissza. Különösen a H-vitamin hiánya befolyásolja a körmök egészségét.
Körmeink állapota, hajlékonysága, foltossága sok mindent elárul egészségünkről. Mivel a kezünk gyakran szem előtt van, érthető hogy mindenki ápolt megjelenést szeretne.
Nézzük mit tehetünk a körömhibák ellen:
- Fehér foltok: Többnyire a kalcium és a cink hiányaként szokták emlegetni, de a körmünk is érzékeny részünk, apróbb ütések is, vagy rágás szintén előidézheti a foltokat. 1-2 hónapig fokozottan óvjuk kezünket, ne polírozzunk és hidratáljuk rendszeresen.
- Könnyen hajlik: A legjobb módszer az erősítésre, ha több fehérjét viszünk be a szervezetedbe. Emellett figyeljünk oda, hogy több A- és D-vitamint fogyasszunk: tartózkodjunk sokat a napon, és együnk pl.: halakat, sárgarépát, spenótot és édesburgonyát.
- Túl vékony: Öt felnőttből egynek gyenge, vékony, száraz és töredezett a körme. Ennek legfőbb oka a túl kevés folyadékbevitel. A körmök 18 százaléka alapvetően víz, és ha ez a szám 16 alá csökken, elkezd töredezni. Hogy ezt megakadályozzuk, naponta igyunk meg legalább két literrel. Ajánlott továbbá több cinket fogyasztani, együnk például tökmagot, lencsét vagy marhahúst.
- Könnyen beszakad: A beszakadt körmök valószínűleg ásványi anyag hiányra utalnak, főképp magnézium hiányozhat a szervezetünkből. Ezen azonban könnyen lehet segíteni, fogyasszunk spenótot és hüvelyeseket.
- Kanál alak: Vashiányra utal, ha a körmeink széle furcsán görbül. Együnk több vörös húst, lencsét, spenótot és szezámmagot, de a vasat étrendkiegészítő formájában is érdemes lehet szedni a javulás érdekében.
- Gödröcskék: Ha szarusejtek válnak le a köröm felszínéről, gombostűfejnyi lyukak keletkezhetnek. Rendszerint ártalmatlanok. Ám, ha mindkét kézen jelentkeznek, pikkelysömör vagy körkörös hajhullás kísérőjelenségeként is felléphetnek. Kiválthatja őket továbbá ekcéma; ilyenkor a bőrgyógyász segítségére szorulunk.
- Keresztbarázdák: Fertőzéses betegségről vagy vérszegénységről árulkodhat, alultápláltság esetén is kialakulhat. Jelenlétük esetén érdemes háziorvosunkat felkeresni egy rutin laborvizsgálat elvégzése céljából.
- Hosszanti barázdák: Általában az ártalmatlan elváltozások közé tartoznak. Többnyire a korral sokasodnak. Azonban a hátterükben állhat még vashiány, bőrszárazság, keringési zavar, erős mechanikai vagy vegyi behatás.
- Elszíneződések: A vegyszerek (például a körömlakkok) huzamos használata sárgás árnyalatot hagy hátra, ami idővel lenő. Amennyiben a sárga erősebb vagy barnásba megy át, ennek gombás megbetegedés lehet az oka. A patikákban kapható általános gombaölő készítmények (antimycoticus lakkok) segíthetnek a megszüntetésükben, de ha nincs javulás, irány a bőrgyógyász, számos esetben szájon át szedhető gombaellenes készítményre is szükség van!
Érdekesség: A kínai népi gyógyászat úgy tartja, hogy az orrszarvú szarva egyike a három immunerősítőnek. Összetörve vagy porrá őrölve forrásban levő vízben oldják fel, és többek között a láz, a reuma és a köszvény kezelésére használják. A kelet-ázsiaiak ezen felül hatékony ajzószernek tartják. A szarv keratinból van, ugyanez az anyag található meg az emberi hajban és körmökben is, és semmilyen vizsgálat nem bizonyította, hogy gyógyító hatással bírna.

Forrás: life.hu, webbeteg.hu, wwf.hu