Itt a rossz idő, hideg van, levertek vagyunk és gyakrabban ágynak esünk, mint az év más időszakaiban. Ahhoz hogy minél előbb kikúráljuk magunkat, nem árt tudni, hogy mi döntött le a lábunkról: náthásak vagyunk vagy influenzásak? Bár sok közös vonás van közöttük, azért még sem kezelhetjük őket teljesen egyformán. Míg az influenza ellen védőoltással védekezhetünk, a nátha, megfázás tüneteit csak enyhíteni tudjuk.
Nátha: A náthát leggyakrabban a hideg levegő hosszan tartó belélegzése és az időjáráshoz viszonyított alulöltözöttség miatti meghűlés okozza. De lehet a tartós szellemi és fizikai túlterheltség következménye is. A betegség tüneteiért több száz különféle vírus lehet felelős, ezért nem szerezhetünk a nátha ellen védettséget. Enyhe lefolyású betegség, mely cseppfertőzéssel terjed, és meglehetősen ragályos. Általában torokfájással kezdődik, amely 1-2 napig tart. Ez után, vagy ezzel párhuzamosan kezdődik az orrfolyás, orrdugulás, majd száraz, ugató köhögés, amely rendszerint a negyedik ötödik napon lép fel, és hosszabb ideig, gyerekeknél 2-3 hétig is eltarthat. Magas lázzal nem jár, de hőemelkedés előfordulhat.
Influenza: Az influenzavírusoknak pont nem a metszően hideg, mint inkább a nedves, párás, esetleg fagyponthoz közeli hőmérséklet kedvez a leginkább: jellemző módon egy-egy influenzajárvány a szürke, nyálkás időszakok után indul útjára. Az influenza szintén vírus betegség, de ennek kórokozója mindig az influenza vírus valamelyik fajtája. Az influenza tünetei sokban megegyeznek a nátha tüneteivel, de a betegség súlyosabb lefolyású. Általában magas lázzal jár, fejfájás, izomfájdalmak, száraz köhögés, levertség és gyöngeség jellemzi.
Mindezek elkerülésére és minél előbbi megszüntetésére a legjobb módszer immunrendszerünk erősítése.
Erre alkalmas a mezei kakukkfű, a bodzavirág és minden C-vitamin tartalmú gyógynövény, így például a csipkebogyóhús, a fehér árvacsalán és a nagy csalán.
Az orbáncfű a másik igen hatásos immunerősítő gyógynövény, heti 1-2 csészével ajánlják lefekvés előtt. A fürtös mentát lehet inni akár egész télen, hetente 2-3 alkalommal.
Ha mégis megfáznánk, kúráljuk magukat napi 1-3 csésze teával a következő gyógynövényekből: hársfa, mezei kakukkfű, szurokfű, bodzavirág, fürtös menta.
Inhalálással kitisztulnak a légutak: kamilla, mezei kakukkfű, szurokfű használhatók erre a célra. Jót tesznek az illóolajok is, pl. a citrom, levendula, eukaliptusz.
Forrás: doktorpalanta.hu, neocitran.hu, gyorgytea.hu, egeszsegtukor.hu