A menstruáció előtt pár nappal már felborul a legtöbb nő mindennapi élete. Rossz a közérzetünk, ingadozik a hangulatunk, és mindezek enyhítésére a hűtő válik a legjobb barátunkká, ami további rossz érzéseket kelt. Ám nem feltétlenül a több ennivaló okozza a puffandást és a többletkilókat. A szervezet ilyenkor visszatartja a vizet, ezért is jobb nem mérlegre állni ezeken a napokon.
A női menstruációs ciklus egy igazi hormonális hullámvasút. A peteérés és a menstruáció közötti időszakban a progeszteron mennyisége nő (ha a terhesség bekövetkezik, ez továbbra is fennmarad, védi a méhnyálkahártyát és megakadályozza a méhizomzat összehúzódásait), a vérzés megindulásával pedig az ösztrogénszinttel együtt hirtelen lecsökken (méhnyálkahártya leválik és kilökődik, azaz bekövetkezik a menstruáció). A hormonszint hirtelen csökkenése okozza a fáradságérzetet is.
A pufiságot leginkább a vízvisszatartás okozza. Ezt a mellékvesében termelődő aldoszteron hormon szabályozza. A menstruáció előtt lecsökken a szintje, így több folyadék marad a szervezetben. A legtöbbet a menzesz első napján raktározza a szervezetünk, ezt követően fokozatosan csökken a víz visszatartott mennyisége.
A menstruáció előtt kívánósabbak is vagyunk. Jobb ha engedünk ennek az érzésnek, de próbáljunk mértéket tartani, hiszen a túlzott evés tényleg okozhat maradandó kilókat. Az az általános, hogy ilyenkor zsírosabb, szénhidrátdúsabb és cukrosabb dolgok után nyúlunk, de egy vizsgálat szerint nemzetenként, szokásonként eltérő, hogy mire is vágyunk (mit sulykolnak belénk a reklámok).
Rendszeres étkezéssel kiküszöbölhetjük a vércukorszint ingadozását, ami gyakran kiváltó oka a menstruációt megelőző hangulati ingadozásoknak, fejfájásoknak. Ezeken a napokon együnk inkább többször, de kisebb adagokat, így a felfokozott nassolási kedvnek is elejét vehetjük. A cukor iránti csillapíthatatlan vágyunkat friss gyümölcsökkel, joghurttal, teljes kiőrlésű süteményekkel próbáljuk meg legyőzni.
Puffadásos panaszok enyhítésére fogyasszunk magas rosttartalmú ételeket, zöldséget, gyümölcsöt, főzeléket, és ehhez fogyasszunk sok folyadékot.
A testmozgás is jótékony hatású, hiszen az intenzívebb vérkeringés csökkenti a szövetek folyadéknyomását. Lazítsunk könnyű gyakorlatokkal, sétáljunk vagy kerékpározzunk. Áldásos lehet egy jól kiizzasztó futás is, a verejtékezés ugyanis segít a fölöslegesen visszatartott folyadékmennyiség eltávolításában.
Az sem mellékes, hogy a rendszeres testmozgás során több endorfin (boldogsághormon) termelődik szervezetünkben, így ezek fájdalomcsillapító, közérzetjavító hatását is élvezhetjük.
Forrás: nosalty.hu, nlcafe.hu