Szülőnek lenni bizony nem egyszerű. Izgalmas ám kihívásokkal teli tapasztalatot nyújt. A hétköznapi teendők és kérdések, melyeket rutinból csinálunk ilyenkor extra megmérettetések is lehetnek. Mit adjunk enni a kicsinek, hogy öltöztessük, mikor aludjon, milyen játékokkal fejlesszük a képességeit?…
A legkisebbeknek való termékeket gyártó Aveeno felmérése szerint, a legtöbb szülő egyszerűbbnek vél egy teljes munkaidős állást, mint a csecsemővel otthonmaradást. Ezt főleg az újdonsült szülők érezhetik így, és legtöbb esetben az anyukáknak szükségük van saját édesanyjuk segítségére a kisbaba ellátásához. A megkérdezett szülők 31%-a szerint otthon maradni a kicsivel nehezebb volt, mint munkába járni.
Sokan a kezdeti időszak nehézségei miatt, úgy gondolják, hogy családot alapítani nem is volt olyan jó ötlet.
Mindezek ellenére sokan döntenek mégis a gyerekvállalás mellett, és nem csak mélyről jövő ösztöneink miatt. A kezdet mindenben nehéz, nem csak egy új élet gondozásánál. Új feladatokat kell megoldani, új szemlélettel kell nézni a világot és a problémákat, de előbb utóbb ezek is megszokottá válnak. A kezdeti pánik elmúlta után már nem lehet túl gyakran hallani, hogy bár ne is lett volna gyerekem, és a válasz erre a reakcióra nem is olyan meglepő. A felmérésben megkérdezettek 42%-a mondta, hogy a kisgyermekkel közösön töltött idő alatt érzett életében először feltétel nélküli szeretetet. És hirtelen minden kemény és fárasztó munka kifizetődőnek tűnik ezek fényében.
Mindenki a legjobb szülő szeretne lenni, de valójában soha nem tanulta, hogy mit kell tenni, nem tudja, hogy a gyerekének mire van a leginkább szüksége, a gyereke milyen fejlődési fázisban van, milyen problémák foglalkoztatják és erre milyen lehetséges válaszok vannak.
A jó szülő, nem kitalálja, hogy mi a jó a gyereknek, hanem folyamatosan tanulja, hogy mik a gyerekek fejlődésének általános jellegzetességei, figyeli és követi, hogy mik a saját gyerekének meglévő képességei és lehetőségei, amit támogatni, segíteni lehet növekedése során. A mai szülőnek, segíteni kell a gyerekének olyan dolgokra is megtalálni a választ, ami az Ő gyerekkorában, fiatal korában még nem létezett, nem ismeri a lehetséges mintákat a megoldásra.
A szülő mindig nevel, a legtöbbet akkor, amikor nem nevel, hanem él, dolgozik, szabadidejét tölti, kapcsolatokat ápol. A gyerek itt látja és kezdi alkalmazni azokat a mintákat, amelyek a számára eléggé erősek, szimpatikusak.
A szülő saját életével példát mutat (vagy követendőt, vagy elrettentőt), és tudomásul kell venni, hogy ezzel befolyásolja a gyereke gyerekkorát, de azt is, milyen felnőtt lesz belőle, önállóan alkalmas a felnőtt életre.
Forrás: trulymind.org, szulonek-lenni.webnode.hu