Jönnek az ünnepek, és a legtöbben a bevásárlóközpontokban sürögnek a legjobb ajándékokat keresve… a nyakunkon van a karácsony, pedig talán a szívünkben kellene lennie.
Ha már nagyon besokalltunk, akkor ideje egy kicsit otthon maradni, begubózni egy jó film vagy könyv mellé, és hagyjuk hogy áthasson minket a karácsony varázsa. Nézzük miket érdemes kézbe venni, vagy a családdal közösen megnézni, hogy addig is együtt töltsük az időt:
Charles Dickens – Karácsonyi ének
Igazi klasszikus történet, mely megolvasztja szívünket, és felhívja a figyelmet az igazi értékekre.
A szőrösszívű Scrooge úr, a “zaklató, szipolyozó, zsugori, kapzsi vén bűnös”, akinek a karácsony is csak olyan nap, mint a többi, dühvel és megvetéssel nézi az emberek ünnepi készülődését. Kidobja a karácsonyi énekeket kántáló koldus kisfiút és a szegényeknek gyűjtő úriembert egyaránt, kiszipolyozott írnokát is felmondással fenyegeti. Este, hazatérve magányos házába jelenést lát: először meglátogatja rég halott üzlettársa, Marley szelleme; majd a múlt, jelen és eljövendő karácsonyok szellemei, akik felnyitják Scrooge szemét, és megmutatják neki, milyen véget ér, ha továbbra is folytatja megszokott életvitelét.
Oscar Wilde – A boldog herceg – és más mesék
A szecesszió egyik legjelesebb világirodalmi alakjának, Oscar Wilde-nak történetei a szépségbe rejtett fájdalom hangján mesélnek önzésről és önhittségről, gőgről és érzéketlenségről, majd áradó érzelmekről, bűnbánatról és önfeláldozásról. Rövid kis történetek, melyek a tömegközlekedésben kieső időt is mélységgel tölthetik meg.
Johan Frinsel: Karácsonyi történetek
Egy nem az a túlságosan könnyed, humoros ünnepi olvasmány, hanem inkább elgondolkodtató és szívbe markoló történetek gyűjteménye. A kötet kilenc novellát tartalmaz, amelyek ugyanúgy szólnak csalódott felnőttekről, mint idősekről vagy gyerekekről, akiknek sorsán keresztül az író a karácsony valódi lényegére és jelentésére szeretné ráébreszteni az olvasókat. Leginkább azoknak ajánlott, akik szeretik a komolyabb sztorikat, és a legjobb, hogy mivel itt is rövidebb sztorikról van szó, akár a metrón vagy a buszon is olvashatjuk őket.
Az élet csodaszép
Frank Capra 1946-os elbűvölő meséje egy kétségbeesett fiatalember és őrangyala találkozása. A James Stewart által alakított George Bailey szenteste kétségbeesésében az öngyilkosságra gondol, de az égiek leküldenek egy másodrangú (szárny nélküli) angyalt, hogy beszélje le róla. Clarance, az angyal pedig szokatlan megoldást választ erre: megmutatja George-nak, mennyivel rosszabb hely lenne a kisváros, ahol él, ha ő meg sem születik. Nélküle például a kisöccse, Harry kisgyerekként belefulladt volna a befagyott tóba, és nem csak ő hal meg, hanem az a több száz katona is, akiket Harry mentett meg a második világháborúban pilótaként. Végül Clarence kiérdemli az angyalszárnyakat, James pedig ráébred, hogy bármilyen nehéz is, az élet tényleg csodaszép. Ennél jobb üzenet pedig nem is kell karácsonyra!
The snowman (1982)
Csodálatos animációs rövidfilm, mely látványvilágával, és zenéjével varázsol el. A mese elején David Bowie is látható, majd az animációs rész a felnőtt egy gyerekkori karácsonyi emlékét meséli el varázslatos fordulatokkal. Az intrót leszámítva nincs beszéd a műben, de rájövünk, hogy nem is kell, mert e nélkül is elbűvöl.
Forrás: libri.hu, femcafe.hu, filmezzunk.hu